Čo je cholesterol?
Cholesterol je organická chemická zlúčenina, lipid zo skupiny steroidov. Je nevyhnutný na správne fungovanie nášho tela, vykonáva stavebnú funkciu bunkovej membrány a je tiež prekurzorom mnohých dôležitých molekúl v našom tele, vrátane pohlavných hormónov, vitamínu D a žlčových kyselín. Cholesterol sa vyskytuje v niekoľkých frakciách, ktoré majú rôzne účinky na naše telo. Najznámejšie z nich sú LDL (cholesterol s nízkou hustotou) a HDL (cholesterol s vysokou hustotou).
LDL a HDL cholesterol – aký je medzi nimi rozdiel?
Rovnako ako ostatné tuky je cholesterol nerozpustný vo vode. Koluje v krvi spolu s proteínmi produkovanými pečeňou a tvorí tak lipoproteíny.
LDL cholesterol (Low Density Lipoproteins) obsahuje mnoho cholesterolu nízkej hustoty, čo mu uľahčuje prenikanie do krvného riečiska. Pri tomto procese dochádza k transportu cholesterolu z pečene do buniek tela. Pri nadmernom množstve sa postupne hromadí v tepnách a vytvára ložiská, ktoré sa nazývajú zlý cholesterol.
HDL cholesterol (High Density Lipoproteins) obsahuje viac bielkovín a menej cholesterolu než častice LDL, ale jeho hustota je vyššia. HDL cholesterol je transportovaný opačným smerom než LDL – do pečene, kde sa rozkladá a následne je spolu so žlčou vylučovaný z tela. HDL cholesterol je hovorovo známy ako dobrý cholesterol, pretože na svojej ceste do pečene odstraňuje takzvaný zlý cholesterol z tkanív a cievnych stien.
Ako si zaistiť správnu hladinu cholesterolu?
Dobrý metabolizmus s lipidmi – začnime stravou!
V prípade problémov súvisiacich s cholesterolom by východiskovým bodom mala byť kontrola Vašej stravy. Zvláštna pozornosť by mala byť venovaná nasledujúcemu:
- Vyhnite sa konzumácii škodlivých tukov (obsiahnutých napr. v čiastočne stužených tukoch, nekvalitných cukrovinkách alebo rýchlom občerstvení) a nahraďte ich mononenasýtenými tukmi (vo veľkom množstve sa nachádzajú napríklad v olivovom oleji).
- Ďalším dôležitým bodom je strava bohatá na vlákninu, ktorá viaže cholesterol a pomáha odstraňovať jeho nadmerné množstvo z tela. Medzi zdroje vlákniny patrí okrem iného celozrnné pečivo a cestoviny, ovos a strukoviny.
- Vyplatí sa tiež obmedziť sacharidy, ktoré majú negatívny vplyv na hladinu triglyceridov a HDL cholesterolu v krvnej plazme. Konzumácia mastných morských rýb a rastlinných produktov bohatých na omega-3 kyseliny (DHA a EPA) má pozitívny vplyv na srdce.
- Vyhnite sa nadmernej konzumácii alkoholu.
Čo ďalšie robiť pre dobrý cholesterol?
To záleží len na nás! K vyváženej a zdravej strave je dobré pridať aj tieto dobré návyky:
-
Pohyb je zdravie - fyzická aktivita je dobrá nielen pre telo, ale aj myseľ. A v prípade nadváhy aj malá zmena hmotnosti môže pomôcť s nerovnováhou lipidov a má priaznivý vplyv na ostatné kardiovaskulárne rizikové faktory, obvyklé u ľudí s dislipidémiou.
-
Prestať fajčiť - jasne pomáha znížiť riziko kardiovaskulárnych chorôb a zlepšuje hladinu dobrého cholesterolu.
-
Podpora pomocou výživových doplnkov - ak diéta samotná nepomáha, je vhodné siahnuť po preverenom výživovom doplnku na udržanie zdravej hladiny cholesterolu.